Sök Meny
Folkuniversitetet i Jämtland

Folkuniversitetet i Östersund

Vi är kring 20 fast anställda och utöver det finns flera timanställda kursledare. Vi har lärare/utbildare inom flera språk exempelvis engelska, svenska, spanska, japanska, dari och arabiska. Exempel på andra ämnen vi jobbar med är musik, tolkutbildningar och affärsengelska. Vi kan också arrangera utbildningsinsatser vid förfrågan.

Många av våra utbildningar/kurser bedrivs i våra lokaler på campus, med adressen Akademigatan 1, i hus Q. Personalen finns på våning 3 och lärosalarna på andra våningar i samma hus.

Välkommen på ett besök!

Peter Högström
Distriktschef Jämtland Härjedalen
Ansvarig för Folkuniversitetets verksamhet
i Jämtland/Härjedalen

peter.hogstrom@folkuniversitetet.se
Mattias Jaktlund
Verksamhetschef / Rektor YH
mattias.jaktlund@folkuniversitetet.se


Sara Jakobsson
Utbildningsledare Korta Vägen
sara.jakobsson@folkuniversitetet.se
Magnus Larsson
Utbildningsledare Folkbildning
magnus.larsson@folkuniversitetet.se
Kamilla Persson
Utbildningsledare Tandsköterskeutbildning
kamilla.persson@folkuniversitetet.se
Petra Svensson
Kursansvarig Folkbildning
petra.svensson@folkuniversitetet.se
Mattias Norberg
IKT-tekniker / Moodlesupport / Coach
mattias.norberg@folkuniversitetet.se
 

 Ni når oss alla via vårt telefonnummer 063-10 60 60

Har du frågor?

Kontakta
063-10 60 60
info.ostersund@folkuniversitetet.se

Kontakta mig

Tipsa dina vänner, skriv ut eller maila