Sök Meny
Folkuniversitetet i Jämtland

Folkuniversitetet i Östersund

I Östersund på campus arbetar cirka 20 anställda. Vi har lärare/utbildare inom flera olika språk som engelska, franska och spanska, japanska, finska och ryska. Andra ämnen som vi håller på att etablera är marknadsföring, presentationsteknik, affärsengelska och kreativt skrivande, musik, måleri, och fotografi.

Många utbildningar och kurser bedrivs i våra lokaler på campus med adressen Akademigatan 1. Vi sitter på 3:e våningen. Vi är alla tillgängliga via telefon 063-106060

Välkommen på ett besök!

Peter Högström

Distriktschef Jämtland Härjedalen
Ansvarig för Folkuniversitetets verksamhet
i Jämtland/Härjedalen

072-248 58 60
peter.hogstrom@folkuniversitetet.se

Emma Söderström

utbildningsledare/yh-utbildningar
063-660 55 77 (direkt)
emma.soderstrom@folkuniversitetet.se

Sara Jakobsson

utbildningsledare/korta vägen
063-10 60 60 (vx)
sara.jakobsson@folkuniversitetet.se

Johanna Bohlin

Kursansvarig folkbildning
063-10 60 60 (vx)
johanna.bohlin@folkuniversitetet.se

Petra Svensson 

utbildningsadministratör
063-10 60 60 (vx)
petra.svensson@folkuniversitetet.se

Mattias Norberg

IKT-tekniker/webbansvarig
063-10 60 60 (vx)
mattias.norberg@folkuniversitetet.se

Mattias Jaktlund

utbildningsledare/skolverksamheten
063-10 60 60 (vx)
mattias.jaktlund@folkuniversitetet.se


Magnus Larsson

Utbildningsledare folkbildning
063-10 60 60 (vx)
magnus.larsson@folkuniversitetet.se

Kontakta mig

Tipsa dina vänner, skriv ut eller maila