Sök Meny
Kontakta oss på Folkuniversitetet Umeå

Kontakta oss

Folkuniversitetet Umeå hittar du på Nygatan 43, centralt i Umeå. Den fina tegelröda byggnaden från 1950-talet är kulturminnesmärkt och du hittar huvudentrén via innergården. Här sjuder det av kultur och kunskap från morgon till kväll.

Kontakta oss gärna


Mejl: 
umea@folkuniversitetet.se
Besöksadress: Folkuniversitetet Umeå, Nygatan 43, 903 30 Umeå 

Vår allmänna telefonväxel och telefontider

Tel: 090-71 14 00
Måndag - torsdag kl. 10.00-12.00
Fredag Stängt 

Avvikelser kan förekomma på helgdagar (röda dagar) och under sommaren.

Kontakta oss gärna på våra direktnummer

 _________________

Folkbildning 

KURSVERKSAMHET - STUDIECIRKLAR - FÖRELÄSNINGAR - KULTUREVENEMANG - FÖRENINGAR - SAMARBETEN

Peter Wester

Utbildningsledare (musik, replokaler, bandverksamhet, kurser, studiecirkel, kulturevenemang, föreningar)

Telefon: 090- 71 14 19
E-post: peter.wester@folkuniversitetet.se

Musikforum

Ingela Bäckman

Utbildningsledare (konst- och konsthantverk, estet, kurser, studiecirkel, kulturevenemang, föreningar)

Telefon: 090- 71 14 64
E-post: ingela.backman@folkuniversitetet.se

Annika Nordenstam

Utbildningsledare (teater, kurser, starta studiecirkel, kulturevenemang, föreningar)

Telefon: 090- 71 14 29
E-post:annika.nordenstam@folkuniversitetet.se

Javier Béjar Leceta

Utbildningsadministratör (språk, Swedish Courses)

Telefon: 090- 71 14 61
E-post: javier.bejar@folkuniversitetet.se

Staffan Ålander

Utbildningsledare (Folkuniversitetet på Campus, kurser, starta studiecirkel, föreläsningar, kulturevenemang, föreningar)

Telefon: 090- 71 14 62
E-post:staffan.alander@folkuniversitetet.se

Folkuniversitetet på Campus


Balettakademien

Maria Jonsson (föräldraledig t.o.m. aug 2020)

Verksamhetsledare

Telefon: 090- 71 14 50
E-post: maria.jonsson@folkuniversitetet.se

Jenny Sjöberg

T.f. Verksamhetsledare

Telefon: 090- 71 14 50
E-post: jenny.sjoberg@folkuniversitetet.se

Malin Styrke

Utbildningsledare (sjukskriven t.o.m. aug 2020)

Telefon: 090- 71 14 49
E-post: malin.styrke@folkuniversitetet.se

Anna Östman-Styrke

Konstnärlig ledare (dans, evenemang)

Telefon: 090- 71 14 13
E-post: anna.ostman-styrke@folkuniversitetet.se

Lisa Brännström

Pedagogisk ledare, danslärare

Telefon: 090- 71 14 70
E-post: lisa.brannstrom@folkuniversitetet.se

Balettakademien Umeå

Folkuniversitetets yrkeshögskoleutbildningar 

 

Katarina Martinsdotter-Frohm

Verksamhetsledare yrkeshögskoleutbildningar

Telefon: 090- 71 14 15
E-post: katarina.martinsdotter-frohm@folkuniversitetet.se

Christer Löfven

utbildningsledare, Folkuniversitetets yrkeshögskoleutbildningar

Telefon: 090- 71 14 12
E-post: christer.lofven@folkuniversitetet.se

Per Liewendahl

IKT-pedagog

Telefon: 090- 71 14 16
E-post: per.liewendahl@folkuniversitetet.se

Carolin Blomqvist

Utbildningsledare

Telefon: 090- 71 14 55
E-post: carolin.blomqvist@folkuniversitetet.se

Frida Gidlund

Klasslärare YH

Telefon: 090- 71 14 24
E-post: frida.gidlund@folkuniversitetet.se

 

UMSE - Umeå Senioruniversitet

Annika Nordenstam  

Utbildningsledare (Umeå Senioruniversitet)
Bokning till UMSEs kurser och aktiviteter sker enklast via hemsidan.

För kontakt och bokning via Folkuniversitetet är telefontiden måndagar och onsdagar 8.30-10.30
Telefon: 090- 71 14 18
E-post:  bokning.umse@folkuniversitetet.se   

_______

Distrikt Västerbotten - Administration

Martin Höög

Distriktschef Västerbotten

Telefon: 090- 71 14 40
E-post: martin.hoog@folkuniversitetet.se

Anton Åsemar

IT-tekniker

Telefon: 090- 71 14 54
E-post: anton.asemar@folkuniversitetet.se

Viktoria Nygren

Marknadsföring kommunikation

Telefon: 090- 71 14 21
E-post: viktoria.nygren@folkuniversitetet.se

Krister Sjödin

Vaktmästare

Telefon: 090- 71 14 30
E-post: krister.sjodin@folkuniversitetet.se

 

_______________________

Regionkansli

Christina Ekman

Stiftelserektor (Norrbotten, Västerbotten, Jämtland/Härjedalen, Västernorrland)

Telefon: 090- 71 14 20
E-post: christina.ekman@folkuniversitetet.se

Karin Rådström

HR-chef

Telefon: 090- 71 14 25
E-post: karin.radstrom@folkuniversitetet.se

Ralf Dahl

Ekonomichef

Telefon: 090- 71 14 26
E-post: ralf.dahl@folkuniversitetet.se

Tipsa dina vänner, skriv ut eller maila

Rabatt på böcker