Vi använder cookies på webbplatsen för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt. Mer info.

Stäng
Sök Meny
Du är här:

Ledningsgruppen

Alla yrkeshögskoleutbildningar genomförs i nära samarbete med det arbetsliv som behöver den kompetens som utbildningen leder till.

Det viktigaste sättet för arbetslivet att få inflytande över utbildningen är genom ledningsgruppen som har huvudansvaret tillsammans med utbildningsledaren för utbildningens innehåll och upplägg. Det är ledningsgruppen som tar in studerande till utbildningen, de godkänner kursplanerna och examinerar de studerande. Ledningsgruppen träffas cirka fyra gånger per år. Varje klass har en representant i ledningsgruppen.

Representanter i ledningsgruppen:

 

Malin Bornschein

malin.bornschein@svarlifescience.com

Svar Life sceince

 

Niklas Braun

niklas.braun@nordzucker.com

Nordic Sugar

 

Maria Glantz

maria.glantz@food.lth.se

Lunds universitet

 

Lennart Hultberg

Lennart@processhygien.com

Processhygien

 

Elvir Muratovic

elvir.muratovic@avebe.com

Ab Stadex

 

Charlotta Rösing

chr@polypeptide.com

Polypeptide Group AB

 

Irina Tibre

irina.tibre@se.nestle.com

Nestle

 

Jonas Wennerbeck

jonas.wennerbeck@straumann.com

Biora - Straumann

Läke- och livsmedelstekniker, Lund

Toggle module
Toggle module
Myndigheten för yrkeshögskolan
Toggle module
LIA utomlands

Hitta till oss

Toggle module

Skomakaregatan 8, 223 50 Lund

Vill du veta mer?

Toggle module

yh.lund@folkuniversitetet.se

 

Gör din LIA utomlands

Toggle module

Går du redan en yrkeshögskoleutbildning? Vill du göra din LIA-praktik i Europa? Ta kontakt med din utbildningshandläggare!