Kursen är rabatterad med 25%
Innehåll
I den här kursen är vårt fokus att må bra med dans i ett långsamt tempo. Vi arbetar med fantasi, kreativitet och glädje. Du ska känna dig välkommen i dansens värld och vi tränar bland annat balans, rytm, dynamik och koordination. Vi blandar olika typer av musik och rörelser och har kul tillsammans.
Innehållet anpassas efter deltagarnas rörelseförmåga och du kan välja att exempelvis dansa sittande, stående eller en kombination.
Målet är ökad självkänsla och ökad kroppskontroll, en positiv stund med skratt och rörelseglädje!
Kursupplägg
Alla lärare undervisar i sin individuella stil och influeras av gruppens önskemål. Ledaren inom Danshälsa är utbildad inom metoden Dans för Parkinsons.
Observera att veckodagen kan komma att ändras. Vi kontaktar i så fall dig som är anmäld för att se om du fortfarande har möjlighet att delta i kursen.
Målgrupp
Kursen riktar sig till dig från 60 år.
Förkunskaper
Kursen hålls på öppen nivå, inga förkunskaper krävs och nivån anpassas efter deltagarna.
Material
Ta gärna med vattenflaska och ha bekväma kläder som du kan röra dig fritt i. Vi dansar med inomhusskor eller barfota.
Kursledare
Annika Samuelsson Dalin
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Linköping