Sommardans för Parkinson & Neurodans

Plats Stockholm

Varmt välkommen till en mini sommarkurs i Dans för Parkinson/Neurodans - för dig med någon typ av neurologisk sjukdom, och vänner!

Boka nu

Detta är en sommarkurs under en vecka med en inbjudan till både dig som har Parkinsons sjukdom eller andra neurologiska diagnoser, och vänner.

Alla kan vara med - inga förkunskaper krävs och du deltar helt efter dina egna förutsättningar. Anmälan gäller för samtliga dagar, men det går att endast vara med enstaka dagar om du meddelar oss detta på ba.sthlm@folkuniversitetet.se

Vad är Dans för Parkinson?

Dans för Parkinson är en metod och ett redskap för att träna och dansa med personer som har Parkinsons sjukdom. Metoden är utvecklad i USA av Mark Morris dance group, och i metoden är det professionella dansare, koreografer, danspedagoger som undervisar. Balettakademien stödjer nätverket Dans för Parkinson, och håller dansklasser av utbildade Dance for PD pedagoger.

Forskning visar att dans har mycket positiva effekter för personer Parkinsons sjukdom, och andra neurologiska diagnoser som tex stroke och MS. Dansen utvecklar hjärnan och kroppens motorik, bygger självförtroende och livsglädje.

SCHEMA:

måndag: 13:00-14:30

tisdag: 13:00-14:30

onsdag: 13:00-14:30

torsdag: kl 13:00-14:30

Läs mer om Dans för Parkinson:

https://www.youtube.com/watch?v=bihX3Uyv4vg 

https://danceforparkinsons.org

Kursledare

Conny Jansson

Conny är utbildad i metoden Dans för Parkinson, med en bakgrund som dansare och koreograf. Han skapade gruppen Rytm bá med Peter Lagergren 1999. Gruppen har satt sin egen prägel på den rytmiska dansscenen. Numera är Conny frilansartist och pedagog med ett särpräglat intresse för dans och rytmer med kroppen som främsta instrument.

"Mitt fokus ligger i mötet med deltagarna. Det är för mig viktigt att deltagaren upplever att fysiska begränsningar och känslan av att vara nybörjare inte är ett problem.Vi rör oss i livet mer eller mindre medvetet och ofta är rörelsen funktionell med ett praktiskt värde. I dansen däremot rör vi oss i huvudsak för rörelsens skull. Vi dansar för livet, för flödet, för cirkulationen, för lusten, för svetten, för upplevelsen, för mötet med andra.

Det är kärleken till rörelsen som får mitt hjärta att slå och efter en lång karriär i dansens värld har rörelsen kommit att bli ett behov jag inte vill vara utan.

Min specialitet är rytmer och musik som får det att svänga och bubbla i kroppen. Det är där jag söker inspiration i mitt arbete som pedagog för Dans för Parkinson."

Bild saknas

Liana Daneliani

Liana Daneliani är född och uppvuxen i Georgien och är utbildad dansare, danspedagog samt koreograf/repetitör. 

Liana har studerat vid Institute Of Arts och började redan under utbildningen att undervisa i dans. Liana undervisar barn, vuxna och seniorer samtidigt som hon själv har dansar i föreställningar, musikevent och dansfilmer. 

År 2022 utbildade hon sig till danspedagog i metoden Dans för Parkinson (Dance for PD®) och verkar därefter vid Balettakademien inom danshälsa. Liana arbetar med seniorer och håller dessutom dans på olika vård- och omsorgsboenden, samt klasser i Dans för Parkinson.

Liana Daneliani

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
11 aug 2025 - 14 aug 2025
Måndag, Tisdag, Onsdag, Torsdag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
mån 11 aug 2025 kl 13:00-14:30
  • tis 12 aug 2025 kl 13:00 - 14:30
  • ons 13 aug 2025 kl 13:00 - 14:30
  • tor 14 aug 2025 kl 13:00 - 14:30
Plats
Birger Jarlsgatan 70, 11420 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
8
Kurs-ID
126273
Pris
750 kr