Utbildningskväll i konflikthantering – Lär dig förebygga och lösa konflikter

Plats Östersund

I alla grupper blir det emellanåt konflikter. Kom och lär dig hur du som ledare eller deltagare i en grupp kan förebygga eller lösa konflikter konstruktivt!

Boka nu

Kursmål

• Att få en ökad förståelse för konflikter och få handfasta verktyg för konstruktiv konflikthantering.

• Att genom ökad kunskap om konstruktiv konflikthantering kunna utnyttja konflikters positiva förändringskraft för att utveckla individer, grupper och verksamheter.

Träffen innehåller både föreläsning och diskussioner.

Målgrupp

Utbildningen riktar sig till alla som verkar i eller leder grupper där det kan uppstå konflikter, från föreningar till arbetsplatser.

Cirkelledare hos Folkuniversitetet och ledare hos våra samverkande föreningar har förtur vid fullbokning. Hör du till denna grupp har du också tillgång till kursmaterialet via vårt intranät och kan använda materialet i andra sammanhang.

Tid och plats

Träffen hålls i våra lokaler på Kyrkgatan 45 (ingång på hörnet nedanför Artut bredvid busstorget), våning 3, rum 303.

Vi håller på kl 18-21, med fika i mitten.

Övrig information

1-2 april erbjuder Folkuniversitetet utbildningskvällar i konflikthantering och härskartekniker utifrån Folkuniversitetets kursmaterial Demokratiska möten. Ledare är Elsa Costes som varit med och jobbat fram materialen och har hållit många utbildningar på temat. Du väljer själv om du vill delta i en eller båda kvällarna.

Här hittar du mer information om den andra kvällen:

Utbildningskväll: Så bemöter du härskartekniker och stärker andra

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Östersund

ostersund@folkuniversitetet.se

Datum
1 apr 2025 - 1 apr 2025
Tisdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tis 1 apr 2025 kl 18:00-21:00
Plats
Akademigatan 1, 83140 ÖSTERSUND
Visa på karta
Studietimmar
4
Kurs-ID
503865
Pris
0 kr