Var med och måla av en bulle på denna Akvarell distanskurs!
Målgrupp
En akvarell kurs på mellan/avanceradnivå för dig som har tidigare erfarenhet av akvarellmålning.
Undervisningsform
Gemensamma övningar via dator eller surplatta. Du får en Teams-länk skickad till dig av läraren innan kursen för att enkelt koppla upp dig via din egen dator eller iPad. Vi målar tillsammans med instruktioner steg för steg.
Material
Material ingår inte i priset.
Akvarellfärg av bra kvalité, akvarellpapper (helst 100% bomull), akvarellpenslar, blyertspenna (2B eller 3B), sudd, hårtork, hushållspapper, underlag att måla på (masonit) och eventuellt maskeringstejp m.m. Under kursens gång diskuterar vi olika material och ger tips om var du kan köpa det. OBS! Utöver akvarell materialet behöver du ha en bulle att måla av!
Kursledare
Julie Karlsson
Color feeds my soul... Jag älskar att leka med färg för att se vad som kommer till livet och fånga en stämning eller ett intryck, eller lite inspiration från Guds fantastiska skapelse.
Jag flyttade till Sverige efter att ha vuxit upp i Seattle, Washington, USA, där jag sedan mötte mitt livs kärlek! När våra döttrar växte upp åtnjöt jag den kreativa sidan som mamma och genom att måla. Detta växte till fler och fler konstutställningar, undervisning i målningskurser, akvarellbloggar, målningsresor med mina studenter runt Sverige, Danmark, Frankrike och USA samt flertalet möten med konstnärer och konstälskare runt om i världen.
Tre år i Sydafrika gav mig ny erfarenhet för att se och lära mig mer, upptäcka nya tekniker och en nyfikenhet för att "måla utanför linjerna". Folkuniversitetet i Jönköping har gett mig ett forum för att dela denna kärlek att skapa med andra.
Det är en sån glädje att kunna dela min kärlek att måla med andra och förhoppningsvis sprida lite uppmuntran längs vägen!

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Jönköping