Sykurs – sy dina egna barnkläder och accesoarer

Plats Jönköping

En sykurs för dig som vill lära dig sy dina egna barnkläder. Denna sömnadskurs ges av Folkuniversitetet i Jönköping.

Boka nu

Kursbeskrivning

Har du barn eller barnbarn är det perfekt att börja sy kläder till dem. Det krävs inte mycket material och plaggen är som regel ganska lättsydda vilket innebär enkla, snabba och förhållandevis billiga projekt. Allt du behöver är en lättanvänd symaskin och en idé om vad du vill göra. 

Kursupplägg

Under fyra tillfällen får du individuell anpassad hjälp efter din egen sömnadsnivå. Du arbetar med dina egna plagg under handledning av kursledaren.

Kursen sker varannan vecka.

Målgrupp

Kursen vänder sig till er som är nybörjare samt till er som har lite erfarenhet av sömnad.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs men kursen funkar även för dig som har tidigare erfarenheter av sömnad men som vill utveckla dina kunskaper.

Mål

Du får lära dig hur roligt det är att sy kläder till barnen.

Material

Material ingår inte i kursavgiften. Du tar med de sybehör du behöver, samt egen symaskin. Material som är bra att ha med sig är: tyg och mönster, pennor, linjal, tråd, måttband, sax, knappnålar, m.m.

Tips! Det går ofta att hitta billig bomullsväv i bra kvalitet i second hand-butiker.

Om kursledaren

Maria Åberg - sytt har jag gjort under hela mitt liv och även mycket på beställning. Det har blivit allt från brudklänningar, balklänningar, barnkläder, jackor, kappor, väskor mm.

Kursledare

Maria Åberg

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Jönköping

info.jonkoping@folkuniversitetet.se

Datum
24 feb 2025 - 7 apr 2025
Måndag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
mån 24 feb 2025 kl 17:00-20:00
  • mån 10 mar 2025 kl 17:00 - 20:00
  • mån 24 mar 2025 kl 17:00 - 20:00
  • mån 7 apr 2025 kl 17:00 - 20:00
Plats
Skolgatan 25B, 55316 JÖNKÖPING
Visa på karta
Studietimmar
16
Kurs-ID
123240
Pris
1450 kr