Franska inför resa

Plats Västerås

Ska du resa till Frankrike och vill lära dig enkla ord och fraser? Då är denna kortkurs för dig.

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som är intresserad av franska språket och för dig som vill förbereda dig inför din resa. Du behöver inte ha några förkunskaper i franska eller har begränsade förkunskaper.

Mål

Målet med kursen är att du som deltagare ska få lära dig ord, fraser och uttryck som används vid och under resa.

Kursinnehåll

Grundläggande ord och fraser som är bra inför resa, som ex besök på restaurang, fråga efter vägen, boka hotell, i affären m.m.

Kurslitteratur

I denna kurs använder kursledaren eget material som du som deltar får ta del av.

Kursledare

Frédéric Kosicki

Din lärare har språket som modersmål och goda pedagogiska kunskaper som ligger till grund för en omväxlande och stimulerande undervisning. Din kursledare är från Lille som ligger i norra delen av Frankrike. Din lärare kommer att ge dig tips på resor/resmål och vad du behöver lära dig för fraser och uttryck för att få ut ännu mer av din resa och upplevelse i Frankrike.

Kursledare

Frédéric Kosicki

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Västerås

info.vasteras@folkuniversitetet.se

Datum
14 apr 2025 - 5 maj 2025
Måndag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
mån 14 apr 2025 kl 17:00-19:15
  • mån 28 apr 2025 kl 17:00 - 19:15
  • mån 5 maj 2025 kl 17:00 - 19:15
Plats
Smedjegatan 9-11, 72213 Västerås
Visa på karta
Studietimmar
9
Kurs-ID
206636
Pris
650 kr