Italienska A1 del 2

Plats Lund

Vill du fortsätta din resa med italienska? Denna fortsättningskurs på nivå A1 är perfekt för dig som tidigare har läst italienska på Folkuniversitetet och vill bygga vidare på dina kunskaper.

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som läst italienska A1 del 1 eller på annat sätt fått motsvarande kunskaper.

Mål

Målet för nivå A1* är att du ska kunna förstå och använda enkla meningar och samtala hjälpligt med någon som talar långsamt och tydligt.

Innehåll

På kursen får du lära dig:

  • vanliga ord och enkla fraser
  • berätta om dig själv
  • ställa enkla frågor och förstå enkla svar
  • grundläggande grammatik
  • tala och skriva om enkla ämnen
  • kultur och samhällsliv

Kursupplägg

Undervisningen sker huvudsakligen på italienska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.

Studiematerial

Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer vanligtvis med kallelsen till kursen.

Kursledare

Din lärare har italienska som modersmål eller motsvarande kunskaper. Läraren har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper.

* Läs mer om kursnivåer

Kursledare

Beatrice Rapaccini

Jag heter Beatrice och jag kommer att vara er guide, precis som Dantes Beatrice, det italienska språkets fader.

Jag växte upp i Terni, en stad i centrala Italien, nära “Cascata delle Marmore”, Europas högsta vattenfall. Staden ligger i Umbrien, en region rik på kultur och med personer som har format den europeiska kulturen, till exempel Sankt Benedikt av Nursia.

Jag studerade språk i över 12 år i Italien. Sedan specialiserade jag mig på ingenjörsvetenskap för att följa min romantiska dröm om rymden. Min passion för undervisning har utvecklats allt mer genom åren och nu lever jag för att utveckla människors talanger och passioner.

2017 flyttade jag till Sverige av nyfikenhet och för att lära känna nya kulturer och livsstilar. Jag tycker om att laga italiensk mat med mina egna händer, precis som mina mor- och farmor gjorde (men jag är inte lika duktig som dem).

Mitt huvudmål är inte bara att utveckla studenternas språkkunskaper så att de kan kommunicera, utan också att de ska kunna uppskatta de tusen nyanserna i ett land som är så rikt och varierat.

“Partiamo! Insieme faremo un bel viaggio.”

Beatrice Rapaccini

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Lund

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
9 sep 2025 - 11 nov 2025
Tisdag
Antal tillfällen
10
Första tillfället
tis 9 sep 2025 kl 10:00-11:30
  • tis 16 sep 2025 kl 10:00 - 11:30
  • tis 23 sep 2025 kl 10:00 - 11:30
  • tis 30 sep 2025 kl 10:00 - 11:30
  • tis 7 okt 2025 kl 10:00 - 11:30
  • tis 14 okt 2025 kl 10:00 - 11:30
  • tis 21 okt 2025 kl 10:00 - 11:30
  • tis 28 okt 2025 kl 10:00 - 11:30
  • tis 4 nov 2025 kl 10:00 - 11:30
  • tis 11 nov 2025 kl 10:00 - 11:30
Plats
Skomakaregatan 8, 22002 LUND
Visa på karta
Studietimmar
20
Kurs-ID
413248
Pris
1995 kr