Spanska A2 del 2-distans live

Plats Distans

Vill du fortsätta utveckla dina kunskaper i spanska och bli ännu bättre på att uttrycka dig? Den här fortsättningskursen på nivå A2 hjälper dig att fördjupa dina färdigheter och bli säkrare i samtal om vardagliga ämnen. Anmäl dig och ta nästa steg mot att behärska spanska!

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som har läst spanska A2 del 1 eller på annat sätt fått motsvarande kunskaper. Du kan redan känna igen enklare fraser, berätta kortfattat om dig själv och kommunicera med någon som talar långsamt och tydligt.

Mål

Målet för nivå A2* är du ska kunna förstå fraser som rör personliga förhållanden och på ett enkelt sätt beskriva dig själv och din omgivning.

Innehåll

På kursen får du lära dig:

  • förstå ord och fraser som rör dina personliga förhållanden
  • grammatik
  • samtala om vardagliga ämnen och aktiviteter som ligger nära dig själv
  • läsa och skriva enklare texter och meddelanden
  • kultur och samhällsliv

Kursupplägg

Undervisningen sker huvudsakligen på spanska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.

Studiematerial

Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer vanligtvis med kallelsen till kursen.

Kursledare

Din lärare har spanska som modersmål eller motsvarande kunskaper. Läraren har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper.

* Läs mer om kursnivåer

Kursledare

Andrea Villamisar Naveira

“Du lever ett nytt liv för varje nytt språk du talar. Om du bara kan ett språk, lever du bara en gång”- Tjeckiskt ordspråk.

Andrea Villamisar Naveira bor i Malmö sedan 2019. Hon kommer från en stad i nordvästra delen av Spanien som heter A Coruña. Hon har studerat översättning och tolkning på universitetet i Vigo och har specialiserat sig inom ämnet spanska som främmande språk genom en master på Barcelonas universitet. Hon har varit lärare i spanska sedan 2015 och har även arbetat som översättare från svenska, engelska och franska till spanska och galiciska.

På Folkuniversitetet undervisar Andrea i spanska. På hennes kurser kommer ni att få lära er att kommunicera på spanska på ett dynamiskt och roligt sätt efter era intressen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Malmö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
2 sep 2025 - 4 nov 2025
Tisdag
Antal tillfällen
10
Första tillfället
tis 2 sep 2025 kl 17:30-19:00
  • tis 9 sep 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tis 16 sep 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tis 23 sep 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tis 30 sep 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tis 7 okt 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tis 14 okt 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tis 21 okt 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tis 28 okt 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tis 4 nov 2025 kl 17:30 - 19:00
Studietimmar
20
Kurs-ID
413253
Pris
2345 kr