Han sadlade om mitt i livet

Senast ändrad

Johan Fremin, 51 år, har en bakgrund som formgivare och designer, med ett långt frilansliv bakom sig. Mitt i livet kände han att det var dags för en förändring. Han ville hitta tillbaka till kreativiteten, och sökte till Animation och experimentfilm – något han inte ångrar.

Fotografi på Johan Fremin.

– Att nu få vara en del av en miljö där samarbetet och det gemensamma utforskandet av animation står i centrum, är precis det jag behövde, säger Johan Fremin, som går första året på Animation och experimentfilm.

Vad gjorde du innan du började på Animation och experimentfilm?
– När jag var 19 år fick jag anställning på Sveriges första och största multimediabyrå, där jag jobbade med utbildningsproduktioner. Under IT-bubblans glansdagar var jag med och startade flera multimediabyråer och befann mig mitt i den digitala utvecklingens epicentrum. Efter att ha lämnat byråvärlden frilansade jag i många år som formgivare och designer.

– Efter att ha arbetat nästan 30 år inom det kommersiella fältet, där mycket av mitt arbete handlade om att förklara komplexa idéer visuellt kände jag att det var dags för en förändring.

Hur kom det sig att du sökte Animation och experimentfilm?
– Jag sökte till Animation och experimentfilm för att jag ville sadla om och hitta tillbaka till kreativiteten. Möjligheten att få producera en egen film under det sista året lockade, liksom chansen att arbeta i ett kreativt sammanhang med andra som delar samma passion.

– Jag ville också utforska mer personliga och djupgående teman och insåg att animation erbjöd den bredd och den frihet som krävs för att göra det. Det finns en unik möjlighet att skapa världar och stämningar som bara kan existera genom just animation.

Vilken typ av animation jobbar du helst med?
– Det jag gillar mest med animation är just bredden och friheten att kombinera olika tekniker. Varje berättelse kräver sitt eget visuella språk, och jag dras till tekniker som skapar stämningar och känslor som inte är helt lätta att definiera.

– Även om jag har mest erfarenhet av digitalt arbete tycker jag att analoga metoder tillför något organiskt och oväntat. Det blev särskilt tydligt när jag jobbade med dockfilm under utbildningen. Det var fascinerande att se hur dockorna nästan fick ett eget liv och styrde berättelsen i oväntade riktningar.

Vad är det bästa med utbildningen?
– Bredden – både i de tekniker vi fått arbeta med och i de människor jag fått möjlighet att arbeta tillsammans med. Vår klass har varit väldigt varierad, både åldersmässigt och erfarenhetsmässigt, vilket har varit otroligt positivt. Att lära av varandra har verkligen varit berikande.

– Utöver det har vi haft gästlärare som är stora namn i branschen och som generöst delat med sig av sin kunskap och erfarenheter. Det har gett en unik inblick i hur branschen fungerar och vilka möjligheter som finns. Lärarna har också varit väldigt kunniga och etablerade inom sitt område. Deras passion för animation har smittat av sig och skapat ett starkt engagemang i gruppen.

Vad är det viktigaste du har lärt dig hittills på utbildningen?
– Jag har lärt mig hur viktigt det är att lita på processen. Animation är ett tidskrävande hantverk där små detaljer gör hela skillnaden.

– En stor insikt har också varit hur betydelsefullt rätt kreativt sammanhang är. Att arbeta tillsammans med andra kreativa personer lyfter idéer och projekt på sätt som jag aldrig hade hittat på egen hand. Jag har också lärt mig att animation inte bara handlar om teknik – det är känslan och berättelsen som gör att en film verkligen berör.

Vad är bästa tipset för den som vill satsa på animation?
– Ha tålamod. Du kommer att spendera timmar på att justera rörelser som kanske bara pågår i en sekund – men när det väl funkar, är det värt det. Våga experimentera och hitta din egen röst – det är det personliga uttrycket som gör skillnad. Hitta också ett kreativt sammanhang. Omge dig med människor som inspirerar och utmanar dig, så blir det både roligare och bättre.

Hur ser dina framtidsplaner ut?
– Mina planer skiftar, men jag drömmer om att skapa en film som inte bara underhåller utan stannar kvar hos publiken. Kanske något djupt och emotionellt om existentiella teman, eller något lättsamt med en underton som skaver. Jag hoppas också kunna arbeta med experimentella projekt och kreativa samarbeten som utforskar berättelser som berör eller väcker frågor – något som bara riktigt bra animation kan göra.

Läs mer om Animation och experimentfilm