BA Bredäng: Modern-och nutida dans för vuxna

Plats Stockholm

Balettakademien fortsätter att växa i Bredäng och startar nu den försa danskursen för vuxna på Värmeverket!

Boka nu

Är du sugen på att uttrycka dig genom rörelse och utveckla din kroppsmedvetenhet? På vår kurs i modern dans får du utforska dynamiska rörelser, förbättra din teknik och hitta ditt eget uttryck. Kursen hålls på Värmeverket i samarbete med BA Bredäng.

Förkunskaper

Den här kursen passar både nybörjare och dig med viss erfarenhet av dans.

Mål

Målet med den här kursen är att du ska utveckla din dansteknik, stärka din kroppskontroll och hitta glädjen i att uttrycka dig genom modern dans.

Innehåll

Grundläggande teknik inom modern dans

Dynamiska rörelsemönster och improvisation

Kroppskontroll och koordination

Övningar som främjar kreativitet och uttryck

Kursupplägg

Denna kurs sträcker sig över nio tillfällen där vi kombinerar teknikövningar, koreografi och improvisation. Undervisningen leds av en erfaren danslärare och sker i en inspirerande och stödjande miljö.

Välkommen att dansa med oss på Värmeverket och BA Bredäng!

Om BA Ytterstan 

BA Ytterstan är en spännande och nyskapande satsning som initierades 2024 av Balettakademien och Stockholms Stad. Vårt mål är att sprida dans och kreativitet, samt göra vår verksamhet mer tillgänglig i olika förorter och områden.

Genom BA Ytterstan strävar vi efter att engagera och inspirera människor i alla åldrar. I nuläget satsar vi särskilt mycket på aktiviteter för barn och seniorer. Vår vision är att skapa ett levande och inkluderande community, där alla kan upptäcka glädjen i dans och kreativitet och att tillhöra ett sammanhang. 

BA Ytterstan är en ständigt utvecklande del av Balettakademien, och vi ser fram emot att fortsätta erbjuda kvalitativa dansupplevelser och kreativa mötesplatser för alla våra deltagare.

Vill du att vi ska finnas hos dig? Vi tar tacksamt emot idéer och förslag på kommande projekt. Maila: ba.sthlm@folkuniversitetet.se 

Kursledare

Salka Ardal Rosengren

Salka Ardal Rosengren är verksam som dansare och koreograf. Hon är utbildad på P.A.R.T.S. (Performing Arts Research & Training Studios) i Bryssel och har en master i koreografi med en specialisering i performance från SKH (Stockholms Konstnärliga Högskola).

Med bas i Bryssel under över ett decennium medverkade hon i 30 olika produktioner som turnerat i 85 städer runt om i världen. 

Salka har dansat i verk av bland andra Boris Charmatz, Daniel Linehan, Xavier Le Roy, Eszter Salamon och Tino Sehgal. Hennes egna verk har visats på bland annat Festival d’Automne à Paris, MDT, Weld och Zodiak. Hösten 2025 åker hennes senaste verk Lasting Figures ut på Riksteaterturné.

Salka undervisar både professionella, barn och unga och har i Sverige bland annat undervisat på Cullberg, Norrdans, Danscentrum, Dansutbildning modern/nutida på Balettakademien, Stockholms Konstnärliga Högskola, Kulturskolan och STEG (Stockholms Estetiska gymnasium).

Salka Ardal Rosengren, lärare på Balettakademien Stockholm

Alice Mackenzie

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
8 apr 2025 - 3 jun 2025
Tisdag
Antal tillfällen
9
Första tillfället
tis 8 apr 2025 kl 17:45-18:45
  • tis 15 apr 2025 kl 17:45 - 18:45
  • tis 22 apr 2025 kl 17:45 - 18:45
  • tis 29 apr 2025 kl 17:45 - 18:45
  • tis 6 maj 2025 kl 17:45 - 18:45
  • tis 13 maj 2025 kl 17:45 - 18:45
  • tis 20 maj 2025 kl 17:45 - 18:45
  • tis 27 maj 2025 kl 17:45 - 18:45
  • tis 3 jun 2025 kl 17:45 - 18:45
Plats
Bredängsvägen 203, 12734 SKÄRHOLMEN
Visa på karta
Studietimmar
12
Kurs-ID
126783
Pris
650 kr