Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som vill lära dig upprätta bokslut och årsredovisning i ett mindre aktiebolag (K2) och vill ha en gedigen utbildning med mycket plats för övning och frågor.
För att tillgodogöra dig kursen bör du ha arbetat med bokföring ett tag och ha goda kunskaper i löpande redovisning eller ha kunskaper motsvarande Bokföring och redovisning grundkurs.
Mål
Denna kurs är särskilt utformad för dig som arbetar med mindre aktiebolag som följer K2-regelverket (BFNAR 2016:10) vid upprättande av årsredovisning.
Utbildningen är utformad för att ge dig en djupgående förståelse för hur du upprättar ett bokslut.
Oavsett om du har arbetat med löpande bokföring eller vill fördjupa dina befintliga kunskaper, får du här de verktyg du behöver för att framgångsrikt kunna hantera bokslut och säkerställa att årsredovisningarna är i linje med gällande regler.
Efter avslutad utbildning har du teoretiska och praktiska färdigheter för att kunna upprätta ett fullständigt bokslut med årsredovisning enligt årsredovisningslagens krav. Du kommer självständigt att kunna göra bokslut och årsredovisning för ett mindre företag eller kunna assistera i arbetet i ett större.
Innehåll
- Redovisningsprinciper
- Avstämningar
- Periodiseringar
- Värderingar av omsättningstillgångar inklusive kundförluster
- Värderingar av anläggningstillgångar
- Kursdifferenser
- Obeskattad reserver - avskrivning över plan
- Obeskattad reserver - periodiseringsfond
- Bolagets skatt
- Årsredovisning i aktiebolag K2
Arbetssätt
Teoretiska genomgångar varvas med praktiska övningar och mycket plats för frågor. Vi arbetar också med övningar i datorsal.
På kursen lär du dig inte en specifik bokslutsmodul/program, utan vi fokuserar istället på förståelse och det som ligger till grund för de system vi har.
Kurslitteratur
Bokslutet från början Fakta- och övningsbok
Kurslitteratur köper och betalar du själv.
Fortsättningsmöjligheter
Diplomerad Redovisningsekonom
Kursledare
Mats Henriksson
– Det är inga problem att räkna ut sina kostnader. Det är bara att lägga till 10 % på sina intäkter.
Detta citat kan jag själv inte ta äran åt mig för, men jag vill avdramatisera och minska den respekt för ämnet redovisning/bokföring som många deltagare kan ha. Jag har arbetat med undervisning i ekonomiämnen sedan 90-talet. Samtidigt har jag arbetat i det privata näringslivet med AB:n, Ekonomiska Föreningar, Stiftelser, Handelsbolag och Enskilda näringsidkare.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg