Debatt – konsten att skapa opinion

Plats Poppius

Att skriva debattartiklar handlar om att skriva så engagerande att dina texter får spridning, genomslag och skapar opinion. Vad är unikt med den debatterande texten? Kursen leds av Jesper Bengtsson, journalist och författare. Kursen ges på Folkuniversitetet Stockholm.

Boka nu

Innehåll

Under två halvdagar går vi igenom vad som är unikt med den debatterande texten. Vi talar, medielogik och de olika kanalernas specifika form, liksom textkomposition – den så viktiga helheten, liksom detaljerna – de så viktiga orden. Vi gör gruppövningar och du får återkoppling på texterna under kursens gång. Målet är att du ska få en text och en plan klar under kursen och även möjlighet att läsa och ge respons på andras texter.

Ur kursinnehållet

• Medielogik och konsten att väcka debatt

• Att skriva texter som får fötter

• Stilistiska grepp

• Skaffa dig en plattform

• Koll på kanalerna

Kursledare

Kursen leds av Jesper Bengtsson, journalist och författare, med flera böcker om bland annat internationell politik, och har varit ordförande för Svenska PEN och Reportrar Utan Gränser.

Undervisningsform

Föreläsningar varvas med praktiska övningar. En hemuppgift ska utföras mellan de två kurstillfällena.

Allmänt

  • Kursen går av stapeln då ett visst deltagarantal är uppnått. 
  • Kurslokal på Folkuniversitetet, Kungstensgatan 45.
  • Sedan 2023 bedrivs Poppius kursverksamhet i samarbete med Folkuniversitetet. Läs mer om Poppius.
  • Anmälningsvillkor och avbokningsregler

Kursledare

Jesper Bengtsson

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
27 mar 2025 - 28 mar 2025
Torsdag, Fredag
Antal tillfällen
2
Första tillfället
tor 27 mar 2025 kl 09:00-12:00
  • fre 28 mar 2025 kl 09:00 - 12:00
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
8
Kurs-ID
119262
Pris
6500 kr