Porträttmåleri i akryl

Plats Nyköping

Välkommen till en inspirerande helgkurs i porträttmåleri! Med utgångspunkt från skissen upptäcker vi och målar ansiktets uppbyggnad och karaktär. JUST NU 15% RABATT!

Boka nu

Just NU får du 15% rabatt på kursavgiften, tidigare 1200 kr, NU 1020 kr. För att ta del av rabatten boka dig direkt online. Erbjudandet gäller endast nybokningar.

Förkunskaper 

Inga förkunskaper krävs.

Kursinnehåll

Levande modell finns inte på kursen utan vi målar efter förlagor. Huvuddelen av tiden läggs på praktiska övningar varvat med genomgångar och diskussioner.

  • Aspekter av anatomi och proportioner på ett huvud
  • Måla med utform och genomföra aspekter
  • Estetik och genomgång av olika porträtts karaktär

Material

Material ingår i kursavgiften och du behöver endast ta med ett skissblock i A3 och blyertspenna. 

 

Kursledare

Rosamy Cotino

Rosamy Cotino arbetar som grafisk formgivare och illustratör, sedan 2009 varvar hon jobbet som grafisk kreatör med konstnärsyrket.

Hennes främsta media är måleri i akryl och blandteknik, hon tycker att det ger henne ett härligt spelrum för nytänkande och utveckling av sin kreativitet. 

Rosamy har gått Estetiska konststudier på gymnasiet, Bild-& formlinje, fristående kurser i illustration, grafisk form samt copy. Hon har ställt ut både i Sverige och utomlands.

 

 

Rose-Marie_Contino

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje

info.sodertalje@folkuniversitetet.se

Datum
9 mar 2025 - 9 mar 2025
Söndag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
sön 9 mar 2025 kl 09:00-15:00
Plats
Fruängsgatan 22, 61131 NYKÖPING
Visa på karta
Studietimmar
5
Kurs-ID
123385
Pris
1020 kr