Demånes värld - mitt livsverk

Plats Växjö

I konstnären Susanne Demånens liv blandas drömmar med verklighet. Livet som en karusell med ljuset och mörkret. Vardagen och tingen däri är nära hennes hjärta, natten och dagen, människan och trädet, livet och döden. Allt hör ihop och där är Susanne Demåne.

Susanne Demånes liv har alltid varit konstnärens med utställningar i Sverige och utomlands. För 27 år sedan hittade hon sin plats på jorden i en gammal skola tätt inpå naturen. Där bygger hon sin egen värld där kvinnan ofta är en central punkt i konsten. Hon finns där och bär med sig hennes tankar och händelser.

År 1998 började Susanne Demånes resa, på den sköna plats där hon har sin verksamhet, med ett förfallet och tomt gammalt skolhus. Där finns ingen trädgård, bara asfalt och gammalt skräp. 60 kubikmeter ved för att värma den gamla skolan gav muskler, kraft och mod.

Att renovera, plantera och se det verka som konstnär var hennes dröm. Åren går, hon målar och skulpterar och så småningom formar hon också sin trädgård där hennes skulpturer finner sin plats. Ett ljusare och varmare hus samt många djur så som hästar, hundar, katter och höns finns nu också på plats.

Husets charm och den underbara omgivningen, bland annat med ett klocktorn från 1500-talet och en kyrka från 1200-talet som grannar, ger energi både till det konstnärliga och själsliga. Idag sjuder såväl skolhuset som trädgården av liv.

Avgift: 100kr, betalas till Senioruniversitetet Växjö

Ledare: Gisela Mattisson, Lena Asplund Lindén

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Växjö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
4 apr 2025 - 4 apr 2025
Fredag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
fre 4 apr 2025 kl 09:30-11:30
Plats
Ulriksbergspromenaden 46, 35246 VÄXJÖ
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
412866
Pris
0 kr