Måleri och broderi på Textimuseet

Plats Borås

Välkommen till en kreativ och inspirerande kurs där vi utforskar konsten att kombinera måleri och broderi för att skapa unika textila verk! Denna kurs passar dig som är nyfiken på att uttrycka dig konstnärligt genom textila material och tekniker, oavsett tidigare erfarenhet.

Boka nu

Vi träffas två lördagar i rad och i de inspirerande lokalerna på Textilmuseet i Borås. Tillfälle ett färgar vi våra tyger och tillfälle två ger vi oss in i broderiets vindlande värld. 

Kursinnehåll
Infärgning av tyg
Vi börjar med att skapa en personlig grund genom att färga in en tygbit med textilfärg. Du kommer att få experimentera med olika verktyg som pensel, svamp och tandborste för att skapa spännande texturer och mönster.

Skissarbete
Nästa steg är att skissa fram en bild som sedan blir grunden för ditt broderi. Vi går igenom tekniker för att utveckla dina idéer och visualisera din skapelse.

Broderi
Med den infärgade tyget som bakgrund broderar vi den valda bilden. Du får introduktion till olika broderitekniker och tips på hur du kan kombinera dem för att skapa ett dynamiskt uttryck.

Färglära och komposition
Under kursens gång pratar vi om färglära och hur olika färger och tekniker kan användas för att bygga upp en bild. Hur samspelar färg och struktur? Vilken känsla vill du förmedla?

Målet med kursen
Målet är att du ska skapa ett eget konstverk där infärgning och broderi samspelar i en personlig och uttrycksfull bild. Du får möjlighet att utveckla din kreativitet och låta fantasin flöda. Vad för bild vill just du skapa?

Praktisk information
Du behöver själv ta med dig vitt bomullstyg (lakansväv) och broderigarner i olika färger. Allt annat finns på plats och ingår i materialkostnaden. 

Vänta inte – anmäl dig idag och upptäck glädjen i att skapa!

Kursledare

Birgitta Hyvönen

Bittan kallas jag, men heter Birgitta Hyvönen. Jag bor i Tygriket, passande då man är intresserad av och nördig på textil. På mitt lilla torpställe har jag min textila verksamhet, samt att jag även arrangerat utställning i form av Outdoor Gallery de senaste åren. Två hästar är också en del av mitt liv på gården. En ateljé för mitt textila arbete har jag dessutom på annan plats. Och ibland arbetar jag i skapande miljöer som Rydals museum, kulturskolan i Mark och Marks Konstgrafiska Verkstad. Nu ser jag fram emot att vara cirkelledare här på Folkuniversitetet.

De kurser jag håller är inom olika former av textilt hantverk. Gärna som fritt kreativt skapande med drag åt textil konst. Jag lär ut olika tekniker som kan kombineras med varandra för att ge olika struktur och livfullhet i det vi skapat. Återbrukat material kommer vi till stor del använda, och också ibland annorlunda material. 

Jag har deltagit i en del kurser både på högskola och folkhögskola i ämnen som textil materiallära, färglära, skapa med ull och textil formgivning. På folkhögskolan “kom jag hem” då jag gick kursen Textilt Återbruk - konstnärlig inriktning. Jag har även läst utställningskunskap på LIU. 

Jag arbetar textilt, framför allt inriktat mot konst och utställning, och har haft några textila utställningar samt kuraterat “Konstnärlig stickning” till Stick- och Spinnfestivalen i Rydal som senaste projekt.

Jag vill att mina kurser ska ge ett öppet sinne i skapandet, att man får mod att kreera enligt egna idéer och känna att man kan bortse från det som anses vara “rätt eller fel”. 

Det ska bli bra många gånger innan det blir bra” var det en klok person som sa. Något att tänka på i samband med skapande aktiviteter. Och så lägger man till tålamod till det.

Birgitta Hyvönen är kursledare på Folkuniversitetet i Borås

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Borås

info.boras@folkuniversitetet.se

Datum
1 mar 2025 - 8 mar 2025
Lördag
Antal tillfällen
2
Första tillfället
lör 1 mar 2025 kl 10:00-15:30
  • lör 8 mar 2025 kl 10:00 - 15:30
Plats
Skaraborgsvägen 3a, 50630 BORÅS
Visa på karta
Studietimmar
15
Kurs-ID
312809
Pris
1300 kr