Filosofera mera!

Plats Göteborg

Alla föds till filosofer! Filosofi handlar om konsten att tänka och att göra det utifrån de erfarenheter just du bär med dig. Här ger vi oss i kast med både filosofins stora grundläggande frågor och vardagens små dilemman.

Boka nu

Mål

Kursens mål är att utveckla deltagarnas tänkande och uppmuntra till nya insikter och tvivel – ett nödvändigt steg mot visdom. Eller som filosofen Bertrand Russells en gång uttryckte det: "Felet med vår värld är att de dumma är så säkra på sin sak och de kloka så fulla av tvivel.".

Kursen ger också deltagarna kunskaper om klassiska filosofiska teorier och argument.  

Målgrupp

Kursen vänder sig till dig som är intresserad av ämnet filosofi och livets stora frågor. Inga förkunskaper krävs. Vi kommer att beröra områden som alla, som är nyfikna på vad det innebär att vara människa, kan filosofera kring. 

Innehåll

Kursen är uppdelad i fem träffar. Vi tar vid varje tillfälle avstamp i något/några av filosofins huvudområden. Kunskaps- och vetenskapsteoriteori, etik, politisk filosofi, metafysik, språk, logik och argumentation är områden som kommer behandlas. 

Vi inleder träffarna med en genomgång där teorier och idéer från namnkunniga filosofer presenteras. Därefter filosoferar vi tillsammans med utgångspunkt i relevanta frågeställningar. Vi kommer också att träna på filosofisk metod och lära oss filosofiska verktyg som vi kan använda oss av när vi diskuterar och argumenterar. 

Tyngdpunkten ligger på det filosofiska samtalet där vi tillsammans prövar idéer och tänker ut möjliga argument för och emot dem.

Arbetssätt

Teori varvas med diskussioner.

 



Kursledare

Jonas Galatius

Jonas Galatius har en magisterexamen i filosofi och lång erfarenhet av att undervisa i filosofi på gymnasiet. Som medlem i Svenska Sällskapet för Filosofisk Praxis bidrar han till en vision där filosofisk dialog och reflektion genomsyrar samhället på alla nivåer.
 
Med en stark tro på att alla föds till filosofer – eftersom livets erfarenheter är råmaterial för filosofiska undersökningar – arbetar Jonas för att sprida filosofins värde. Filosofi skärper omdömet, påverkar förhållningssättet till omvärlden och stärker förmågan att tänka kritiskt, vilket är särskilt viktigt i tider av populism och faktaresistens.
 
Att tillsammans med vetgiriga människor reflektera över tillvarons villkor är en av de mest meningsfulla aktiviteterna och en viktig anledning till att denna kurs erbjuds.

Jonas Galatius är kursledare på Folkuniversitetet i Göteborg

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg

info.gbg@folkuniversitetet.se

Datum
18 mar 2025 - 15 apr 2025
Tisdag
Antal tillfällen
5
Första tillfället
tis 18 mar 2025 kl 18:00-20:15
  • tis 25 mar 2025 kl 18:00 - 20:15
  • tis 1 apr 2025 kl 18:00 - 20:15
  • tis 8 apr 2025 kl 18:00 - 20:15
  • tis 15 apr 2025 kl 18:00 - 20:15
Plats
Norra Allégatan 6, 41301 GÖTEBORG
Visa på karta
Studietimmar
15
Kurs-ID
312918
Pris
1750 kr