Mor- och dotterrelationer: en samtida skandinavisk litteraturströmning

Plats Stockholm

Magdalena Rozenberg intresserar sig för samtida skönlitterära strömningen som tematiserar mor- och dotterrelationer och talar kring möjliga ingångar för att förstå denna litterära relation.

Boka nu

Om man studerar de senaste årens utgivning i Skandinavien, går det att identifiera en stark pågående litterär strömning, där åtminstone ett 50–60-tal titlar tematiserar en mor- och dotterrelation. Här ingår verk från Sverige, Norge och Danmark så som Hanna Rajs Samma, mamma (2024) Julie Stokkendals roman Dagene (2019), Vigdis Hjorth Er mor død (2020), Josefin Klougart En af os sover (2012) och Anna-Karin Palms autofiktiva roman Jag skriver över ditt ansikte (2021) för att nämna ett fåtal.

Blotta mängden skandinaviska skönlitterära verk som tematiserar denna relation gör den intressant att undersöka, men hur går man tillväga? Med avstamp i feministiska psykoanalytiska idéer introducerar jag i denna föreläsning den samtida skönlitterära strömningen som tematiserar mor- och dotterrelationer och talar kring möjliga ingångar för att förstå denna litterära relation.

Magdalena Rozenberg är doktorand i litteraturvetenskap vid Uppsala universitet. I sin forskning intresserar hon sig för kvinnlig subjektivitet och mor- och dotterrelationer i samtida skandinavisk poesi och prosa. 

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
6 maj 2025 - 6 maj 2025
Tisdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tis 6 maj 2025 kl 18:00-19:00
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
124040
Pris
0 kr