Om studiecirkeln:
Träffarna sker på Kunsgtensgatan 45 kl 18.30-21.00 på torsdagar varannan vecka. Nya deltagare är välkomna fr o m 13/ mars.
I studiecirkeln kommer ni att öva på er förmåga att analysera och möta nya resonemang och perspektiv genom att diskutera kring artiklar inom en bredd av ämnen som sträcker sig från allt som träning till filosofi.
Målet är att skapa en miljö för utbyte av idéer och åsikter samt att få fler att läsa och ta del av mer djupgående artiklar och kunna resonera kring dem.
Varje person i studiecirkeln har till uppgift att ta fram ett förslag på ämne med artiklar för en enskild träff vilket också medför ansvarstagande och engagemang för respektive deltagare.
Studiematerialet kommer vara artiklar, både längre och kortare, men även delar ur rapporter och andra lite mer avancerade texter för att diskutera ämnen, få en djupare förståelse och fånga flera perspektiv kring någon samhällsfråga. Deltagarna ska ha tagit del av det aktuella datumets valda artikel innan träffen startar.
Tanken är att deltagarna under den fysiska träffen med hjälp av agendan och studiematerialet ska kunna föra ett samtal som utvecklar och genererar nya tankar hos deltagarna.
Är du intresserade av att delta, skicka ett mejl till: cirkel@folkuniversitetet.se så vidarebfordrar vi till cirkelledaren som kontaktar dig med mer information.
Kursledare
Oscar Wintzell
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm