Beskärning av Fruktträd

Plats Vadstena

Lär dig ta hand om dina fruktträd med Folkuniversitetet i Vadstena. Under kursen får du grundliga kunskaper, både teoriskt och praktiskt. Med rätt beskäring ger träden mer frukt och är vackrare att se på.

Boka nu

Målgrupp

Kursen riktar sig till dig som vill få kunskap eller utöka dina kunskaper i att beskära fruktträd.

Innehåll

Under två tillfällen får du grundläggande kunskaper både i teori och i att praktiskt beskära fruktträd. I teoridelen går vi bland annat igenom skillnader på knopp, spjut, sporre, olika snittytor och skärningstyper.
Vid andra tillfället träffas vi i en trädgård centralt i Vadstena och fortsätter med den praktiska beskärningen av fruktträd. Kursen ges under en helg.

Material

Ta med egen sekatör och gärna grensåg till kursens praktiska del. Har du även en mindre stege, är det en fördel, vi talar mer om detta på kursen. 

Mål

Att få kännedom och kunskap om beskärning av fruktträd. Varför, när och hur man beskär.

Ledare

Kristina Sandberg har egen trädgård där hon genom långvarig skötsel av sina fruktträd, njuter av att de ger gott om frukt år efter år!

Kursledare

Kristina Sandberg

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Motala

info.motala@folkuniversitetet.se

Datum
8 mar 2025 - 9 mar 2025
Lördag, Söndag
Antal tillfällen
2
Första tillfället
lör 8 mar 2025 kl 13:00-15:15
  • sön 9 mar 2025 kl 13:00 - 16:00
Plats
Stockmakaregatan 8, 59230 VADSTENA
Visa på karta
Studietimmar
7
Kurs-ID
121446
Pris
1200 kr