Italiensk grammatik nivå B1-distans live

Plats Distans

Vill du repetera italiensk grammatik och stärka dina kunskaper på B1-nivå? Den här onlinekursen ger dig möjlighet att finslipa språket och öva både muntligt och skriftligt – direkt hemifrån.

Boka nu

På den här kortkursen övar vi på vanliga svårigheter som prepositioner och hypotetiska satser. Kursen hålls online, vilket gör den tillgänglig för dig oavsett plats.

Förkunskaper

Den här kursen är för dig som redan har italienska på nivå B1 enligt Europarådets referensram för språk.

Mål

Målet med den här kursen är att du ska få en bättre förståelse för specifika grammatiska moment och känna dig säkrare både i tal och skrift.

Innehåll

Vi går igenom:

  • Prepositioner
  • Hypotetiska satser
  • Vanliga ord som "alla fine/finalmente" och "anzi/invece"
  • Nyansskillnader i ord som "mica/magari" och "mi raccomando/ci mancherebbe"

Kursupplägg

Undervisningen sker online via Zoom och är deltagarcentrerad. Du kan ställa frågor och komma med förslag kring innehållet. Du behöver en dator med kamera, mikrofon, högtalare och internetuppkoppling.

Material

Läraren tillhandahåller kursmaterial, men har du en kursbok för nivå A2/B1 kan den vara ett bra stöd under kursen.

Kursledare

Antonella Angelotti

"Jag kommer från Milano, en stad som kanske först och främst är förknippad med mode, men är också en stad med lång historia".

Jag kommer från Milano, en stad som kanske först och främst är förknippad med mode, men är också en stad med lång historia och som erbjuder mycket av konst och kultur för den som vill ha mer än bara shopping.

Jag har bott i Sverige i olika omgångar sedan 1987, arbetar som lärare i italienska på Folkuniversitet i Malmö och Lund sedan 2010. Jag har studerat främmande språk på Universitetet i Milano och har lärt mig tyska, engelska och franska, språk som jag även använt aktivt i mina jobb, bl.a. som tolk och reseledare. Denna bakgrund har gett mig både  kunskap och erfarenhet som är till stor hjälp för att lära ut italienska och stimulera kursdeltagarna till framsteg.
Det finns många anledningar till att lära sig italienska tycker jag, allt från att få ut mer av semesterresan eller nöjet att kunna följa  en film, opera eller läsa litteratur på orginalspråket, till att kunna använda det yrkesmässigt i affärskontakter.

Benvenuti ai miei corsi

Antonella Angelotti

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Malmö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
6 maj 2025 - 27 maj 2025
Tisdag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
tis 6 maj 2025 kl 17:30-19:00
  • tis 13 maj 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tis 20 maj 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tis 27 maj 2025 kl 17:30 - 19:00
Studietimmar
8
Kurs-ID
412835
Pris
995 kr